Výběr jazyka Česky Deutch

Pojďte s námí na koledu

Paní kmotra slyšte chásku, přicházíme na pomlázku ………..
Velikonoční jarmark v Lesné
Na Boží hod velikonoční 31. března 2013 proběhl na Lesné v Krušných horách velikonoční jarmark s názvem "Pojďte s námi na koledu“. V prostorách Krušnohorského muzea a jeho okolí návštěvníci prostřednictvím připraveného programu pronikli do zvyků, tradic a symbolů krušnohorských Velikonoc, prohlédli si německý velikonoční koutek, připomenuli si význam pašijového týdne, ochutnali tradiční velikonoční pokrmy a poznali velikonoční hry s vejci.
K příjemné atmosféře přispěla hudba, zpěv a tanec cimbálového souboru Jirkovák, chomutovského folklorního souboru Krušnohor a Krušnohorských dudáků z Mostu. V kreativních dílnách si malí i velcí návštěvníci upletli pomlázky za doprovodu říkadel a velikonočních koled, zdobily se kraslice, vyráběli zajíčci a ochutnávaly se čerstvě upečené jidáše a krušnohorský sýr. Děti mohly nakrmit domácí zvířata, pohladit ovečku či kozu. Na závěr nedělního odpoledne se za zvuků řehtaček, trakařů a klapaček všichni vydali ve velikonočním průvodu vynášet Mořenu, aby ji tradičním způsobem upálili, rozloučili se s paní zimou a přivítali jaro.
Akce vznikla k příležitosti otevírání jarní a letní sezony pro rok 2013 a byla podpořena z projektu "Krušnohorský velikonoční týden“ ve spolupráci Horského klubu Lesná v Krušných horách, o. s. a projektového partnera Verein Fortuna Fundgrube e.V. z Deutschneudorfu. Celý projekt byl podpořen z Evropské unie z Fondu malých projektů programu "Program na podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.
Z projektu dále vznikla publikace "Zvyky , tradice a symboly krušnohorských Velikonoc“, kterou lze zdarma stáhnout na www.horskyklublesna.cz.

Mgr. Kateřina Herzánová
Horský klub Lesná

Diskuse

Vložit nový příspěvek